Skip navigation

Nye vådområder efter vandplanerne

Nye vådområder i Vejle Kommune

Der skal laves godt 500 ha nye vådområder i Vejle Kommune inden 2015. Den indledende proces med at finde egnede projektområder til forundersøgelse er nu sat i gang. Det er frivilligt om den enkelte vil være med, og kommunen håber på en åben dialog. Skal målene nås, bliver et fortsat godt samarbejde imellem landbrug og kommune afgørende.
 
Regeringens miljøprogram ”Grøn Vækst” danner rammen for gennemførelsen af vand- og naturplanerne, hvor en del af indsatsen er rettet specifikt imod at begrænse udledningen af fosfor og kvælstof fra landbruget. Der skal laves ca. 500 ha nye vådområder i Vejle Kommune og projektideer til halvdelen skal ligge færdige allerede 1. juni i år.

Erstatningsjord - eller 20-årig MVJ-aftale!
Som udgangspunkt er det frivilligt om den enkelte landmand vil have sine engarealer med i en aftale. Der er afsat en lille pulje til ekspropriation, men grundlæggende skal aftalerne i hus ad frivillighedens vej. Set i lyset af den massive modstand Grøn Vækst har affødt rundt omkring i landet med hensyn til de forhadte kvælstofkvoter, så ser formand i Vejle Fredericia Landboforening Jens Ejner Christensen mere positivt på vådområdeindsatsen:

I princippet kører vådområde-indsatsen fra nu af uafhængigt af vandplanerne og Grøn Vækst. Jeg tror det er vigtigt, at vi går ind til forhandlingerne omkring vådområder med åbent sind, og ser på de fordelen vi kan opnå i disse krisetider. Kan vi lave fornuftige aftaler på de marginale jorde, så bør vi også tilsvarende blive kompenseret i forhold til de samlede N-kvoter. Jeg anbefaler i hvert fald, at landbruget arbejder tæt sammen med kommunen om at få fundet de 500 ha.”, udtaler Christensen.

Med den nye ramme er der lagt op til, at lodsejere indenfor projektgrænserne tilbydes kompensation for værditab i form af en 20-årig MVJ-aftale. Ordningen har været brugt i forbindelse med indsatsen for at opfylde målene i Vandmiljøplan III, og bliver nu - på samme vilkår - tilbudt lodsejere med henblik på at nå målene i Grøn Vækst.

Som et alternativ tilbydes fuld kompensation i form af erstatningsjord ved jordpuljefordeling. FødevareErhverv (FERV) opkøber engene af lodsejer, hvorefter der tinglyses en vådområde-deklaration på arealet. Efterfølgende udbydes de tinglyste jorde til salg i offentligt udbud. Vejle Kommune har overfor staten målrettet arbejdet på, at sikre den enkelte lodsejer en forkøbsret i forbindelse med køb/salg og offentligt udbud, men det er endnu uvist om kravet kan tilpasses finansieringsmodellen under EU’s Landdistriktsprogram.

Status for indsatsen i Vejle Kommune
Kommunerne har med aftalen fået ansvaret for at planlægge og gennemføre etableringen af vådområderne og de såkaldte P-ådale. Med udgangspunkt i de gamle udpegninger for lavbundsarealer har forvaltningen påbegyndt det indledende skrivebordsarbejde med at identificere potentielle vådområdeprojekter. De områder, der forventes indstillet til en teknisk- og ejendomsmæssig forundersøgelse 1. juni, vil blive præsenteret for en del berørte lodsejere af landbrugets konsulenter i forbindelse med enkeltbetalingsordningen. Så snart staten har godkendt de første screeninger bliver der taget kontakt til alle berørte lodsejer op til den ejendomsmæssige forundersøgelse.

Formand for Natur & Miljøforvaltningen Søren Peschardt, håber på en god proces sammen med landbruget:

Opgaven med at lave vådområder har vi kæmpet for at beholde i kommunalt regi. Kommunerne har i forvejen ansvaret for en stor del af reguleringen i det åbne land, og det er os der har størst kendskab til den enkelte lodsejer”, forklarer Søren Peschardt. ”Det er en opgave vi ser meget frem til at løse. Jeg vil ikke lægger skjul på, at der er tale om en stor mundfuld med en ekstremt kort frist at agere i, men vi vil bestræbe os på, at skabe gode rammer og en konstruktiv dialog med landbruget i Vejle Kommune”, udtaler Peschardt.

Om alt går efter planen godkendes de første projekter til december i år, hvorefter detailprojekteringen og de konkrete forhandlinger kan påbegyndes i løbet af foråret 2011.

Denne side er sidst opdateret: 21.06.2011

Forslag til vådområder

Engene i Vejle Ådal

Hvis du vil vide mere om de nye vådområder - eller har forslag til hvor de kan etableres - er du velkommen til at kontakte en medarbejder i Projektgruppen

relaterede sider