Forbud mod at færdes på isen på Vejle Fjord, søer og vandløb

Vejle Kommune har udstedt et generelt forbud mod færdsel på is. Da forbuddet gælder helt generelt, vil der ikke blive opsat advarselsskilte.

Færdsel på Vejle Fjord

Isen på Vejle Fjord er farlig at færdes på. Også selv om isen virker tyk, når du stamper på den. Al færdsel på Vejle Fjord er derfor forbudt. Tidevandet, kraftig strøm og den friholdte sejlrende får isen til at knække og slå revner. Isen kan derfor mange stede være skrøbelig og usikker.

 

Færdsel på Kongens Kær

Vejle Kommune har målt istykkelsen på en del af Kongens Kær. På grund af tøvejret er det nu ikke længere tilladt at færdes på isen nogen steder på Kongens Kær.

 

Færdsel på søerne

Vejle Kommune sætter ikke forbudsskilte op ved kommunens søer. Det betyder ikke, at det er ufarligt at færdes på isen. Du skal være opmærksom på, at al færdsel på isen er forbudt og derfor sker på dit eget ansvar og risiko.

I en række søer varierer tykkelsen af isen meget på grund af væld og gennemstrømning. Det resulterer i revner og våger (huller i isen). Her er isen tynd, og den kan ikke bære et menneske. Det er umuligt at se, hvor den tynde is er - især hvis der ligger sne på isen.

Følgende søer er det særligt farlige at bevæge sig ud på: Børkop Mølle Sø, Engelsholm Sø, Fårup Sø, Knabberup Sø, Kulsø, Kvak Mølle Sø, Mølholm Dammen, Nedersø, Rands Fjord, Rørbæk Sø og den nord- og østlige del af Kongens Kær.

 

Kontaktperson

Henriette Lang Sørensen.
Tlf.: 76 81 24 82
E-mail: henls@vejle.dk

Denne side er sidst opdateret: 14.02.2012