14.03.2012 / Vejle som frikommune deltog på Vejle Messen i februar. Her blev der indsamlet gode ideer fra både børn og voksne. Se bl.a. de mange tegninger fra børnene.
25.01.2012 / Vejle blev i foråret valgt som en af Danmarks ni frikommuner. Den 2. februar lyder startskuddet til frikommunen på Arbejdsmarkedsområdet i Vejle. Det varsler nye tider for de ledige og sygemeldte. Systemer bliver vendt op og ned, flere indgange bliver samlet til én, borgerne får mulighed for at selv at vælge indsats, og når man fremover gør sin entré i Jobcentret, møder man som det allerførste en digital receptionist!
05.01.2012 / Vejle Kommune blev 1. januar officielt frikommune. Som en tidlig julegave 23. december fik Vejle Kommune brev fra økonomi- og indenrigsminister Margrethe Vestager. Budskabet var, at Vejle Kommune har fået godkendt 19 forsøg ud af de i alt 35 ansøgninger, vi indtil nu har sendt til ministeriet.
14.12.2011 / Frikommuneforsøget i Vejle Kommune fortsætter for fuld styrke. Et af initiativerne er at sende 100 Columbusæg ud på kommunens arbejdspladser i håb om, at vores medarbejdere vil fylde æggene med gode ideer til nye måder at gøre tingene på.De første æg har været en stor succes. 300 forslag er det foreløbig blevet til. I december tog borgmester og kommunaldirektør ud på flere arbejdspladser med et Columbusæg.
28.10.2011 / Loven forventes først vedtaget den 1. juli 2012. Det er altså kun de forslag, som kan godkendes administrativt, der vil blive igangsat i foråret 2012.
Denne side er sidst opdateret: 16.01.2012
Som led i vores frikommuneforsøg har vi behov for alle de gode ideer, vi kan få. Derfor har du mulighed for at komme med dine gode idéer til nye måder at gøre tingene på.
Send os din idé her
Ideen er, at kommunens medarbejdere skal fylde æggene med gode ideer til nye måder at gøre tingene på.
Læs mere om columbusæggene
Støder du på fejl, eller fandt du ikke det, du kom efter, så giv os et tip
Har du ideer til, hvordan hjemmesiden kan blive bedre, så skriv en kommentar her på hjemmesiden eller kontakt webredaktionen. Læs mere.