Søg om tabt arbejdsfortjeneste

Hvis du er forælder til et barn med handicap eller alvorlig sygdom, kan du være omfattet af muligheden for at få dækket tabt arbejdsfortjeneste.

Du skal

  1. Bruge dit NemID
  2. Dokumentation fra sygehus, læge, speciallæge eller andre
  3. Lønsedler for 3 måneder
  4. Pensionsoplysninger

Sådan gør du

  1. Klik på "Søg om tabt arbejdsfortjeneste"
  2. Log ind med NemID
  3. Udfyld felterne
  4. Vedhæft lønsedler
  5. Send blanketten
  6. Afvent din kvittering på e-mail
Søg om tabt arbejdsfortjeneste Kræver
  • Ofte stillede spørgsmål

  • Kan jeg få bevilget tabt arbejdsfortjeneste?

    Hvis du er forælder til et barn med handicap eller alvorlig sygdom, kan du søge om at få dækket tabt arbejdsfortjeneste, hvis det er nødvendigt, at du selv passer dit barn.

    Du kan også søge om kompensation for tabt arbejdsfortjeneste, hvis

    • det er nødvendigt, at du ledsager dit barn til kontroller på sygehuset mindst 4 gange årligt
    • har været medindlagt på sygehuset

    Begge forældre kan søge om tabt arbejdsfortjeneste, og dermed deles om denne.

     

     

     

  • Hvilke betingelser skal jeg opfylde?

    Du skal opfylde en række betingelser for at få bevilget tabt arbejdsfortjeneste. Det er din rådgiver hos os, som vurderer om du opfylder betingelserne og som udbetaler ydelsen. Du kan modtage ydelsen i de tilfælde, hvor dit barn skal passes i hjemmet, og hvor det er mest hensigtsmæssigt, at det er en forælder, som tager sig af pasningen. Dit barns handicap skal medføre en betydelig og varigt nedsat funktionsevne, eller dit barn skal have en såkaldt indgribende kronisk eller langvarig lidelse. At lidelsen er indgribende betydet, at den har alvorlige følger i barnets daglige liv.

  • Hvor meget får jeg?

    Kompensationen for tabt arbejdsfortjeneste fastsættes på baggrund af din tidligere bruttoindtægt. Der er et loft for den månedlige kompensation.

  • Hvilket lovgrundlag udbetales tabt arbejdsfortjeneste efter?

    Tabt arbejdsfortjeneste udbetales efter Servicelovens § 42.

    Læs under retsinformation for yderligere information.

  • Hvornår får jeg svar?

    Din rådgiver har 6 uger til at behandle din ansøgning, efter at alt nødvendigt materiale og dokumentation er modtaget.

Sidst opdateret: 05. april 2019