Private parcelhusgrunde
Måske skal dit drømmehus bygges på en af de mange byggegrunde, der sælges gennem private eller ejendomsmæglerne.
-
Grejs
-
Grejs Søpark Du kan nu bygge dit drømmehus midt i et naturskønt område i Grejs ved Vejle.
Vi kan tilbyde sø og park, fællesarealer, stisystemer og et lokalsamfund med skole, børnehave, et rigt foreningsliv og sportsfaciliteter.
Køber du en byggegrund nu, kan du vælge blandt de bedste. Grejs er med 7 km til Vejle, cykelsti og bybus - et trygt og hyggeligt lokalsamfund.
Vi bor ca. 1100 borgere og byen er i rigtig god vækst med mange unge mennesker og børn.
Grundene koster typisk kr. 6-800.000,- inkl. tilslutningsafgifter.
Kontakt
Lars Poulsen
E-mail: l.s.poulsen@privat.dk
Tlf. 40462505Læs mere om grundene på www.grejssøpark.dk
-
Give
-
Udstykning med attraktiv, bynær og naturskøn beliggenhed 6 attraktive byggegrunde udbydes nu til salg. I første omgang er det alene Ringgivevej 47 og 49, der udbydes.
For investoren er der også mulighed for at købe det samlede areal for de 6 grunde på 4.518 m2 og opføre tæt/åben byggeri.
Med en placering ved Ringivevej er der mulighed for opførelse af drømmehuset med udsigt til åbne marker og områdets smukke natur - der er ingen byggepligt på grundene.
Give by byder på det meste for såvel børnefamilien som for familien der sætter pris på det gode aktive lokalmiljø. Give har et stort og aktivt foreningsliv og tilbyder et stort udvalg af fritidsmuligheder.
Kontakt
Nybolig JellingE-mail: 7300@nybolig.dk
Telefon: 75870900
-
Gammelbyvej 34 Denne grund er beliggende i udkanten af Grønbjerg by.
Der har tidligere været et hus som er nedbrændt og derefter fjernet. Der er betalt tilslutninger til både vand, spildevand og el, dog skal der betales et mindre gentilslutningsgebyr.
Grunden er på 355 m² og er omkranset af træer og busk, der er mulighed for at lave kig til å området med Omme Å som snor sig igennem landskabet.
Grønbjerg er et mindre bysamfund med aktiv beboerforening som arbejder for et godt lokalområde, derudover er der ca 10 km til både Give og Billund.
Kontakt
Danbolig GiveE-mail: give@danbolig.dk
Telefon:75739900
-
Egelunden 15, Givskud Her er muligheden for at bygge jeres drømmehus i naturskønne omgivelser tæt ved fredet området og med udsigt over hedeområde.
Givskud er beliggende med kort afstand til motorvejstilkørsel til både Herning, Vejle og Horsens og der er kun 20 min kørsel til Billund Lufthavn.
Givskud er en aktiv by med en meget aktiv borgerforening som gør rigtig mange tiltag for byen, bl.a. anlæg af kunststofbane i forbindelse med stadionanlæg. Der er indkøbsmulighed, skole fra 0-6. klasse, børnehave og vuggestue eller dagpleje samt gode sportsfaciliteter både med stadion og hal. Givskud er ligeledes en by med mange turister om sommeren og med Givskud Zootopia som lokomotiv giver det meget liv.
Udstykningen har tilkørsel fra Egelunden og ligger i forlængelse af vendeplads. Udstykningen er en privat udstykning og udstykker har sørget for byggemodning af arealet, dvs. anlæg af veje, stier, fortov og gadebelysning. Køber sørger selv for tilslutningsudgifterne til led 2 til el, vand og eventuel naturgas, dog er der mulighed for alternativ opvarmning såfremt der bygges et lavenergihus. Tilslutning til kloak er betalt til Vejle Spildevand.Kontakt
RealMæglerne Maiken Nørtoft ApSE-mail
7323@mailreal.dkTelefon
70232280
-
Givskud
-
6 attraktive grunde i ny udstykning Søger man frihed, fred og ro er her en seriøs mulighed. 6 attraktive grunde i ny udstykning, hvoraf 1 grund er solgt, beliggende i skønt naturområde og op til fredet areal der hindrer yderlige udstykninger.
Grundstørrelse imellem 1105 m2 - 1370 m2. Alle grunde inspirerer til individuelt byggeri og med mulighed for sydvendte haveanlæg ud til fri natur.
Priser fra 295.000,-kr til 365.000,-kr.
Byg i en levende landsby - se mere på www.givskud.dk
Kontakt
Edvard Vemmelund
edvard@givskud-el.dk
Tlf. 20800139Læs mere om udstykningen på www.danbolig.dk
-
Regulusparken 27 Byggegrund på 1033 m².
Her er muligheden for at bygge dit/jeres drømmehus tæt på naturskønne omgivelser.
Grunden er beliggende i boligområdet Regulusparken og her er der tale om et område som er tæt på fuld udbygget.
Givskud er beliggende med kort afstand til motorvejstilkørsel til både Herning, Vejle og Horsens og der er kun 20 min kørsel til Billund Lufthavn.
Kontakt
Danbolig GiveE-mail: give@danbolig.dk
Telefon:75739900
-
Egelunden 8 Her er muligheden for at bygge dit/jeres drømmehus i naturskønne omgivelser tæt ved fredet område og med udsigt over hedeområde.
Givskud er beliggende med kort afstand til motorvejstilkørsel til både Herning, Vejle og Horsens.
Udstykningen er en privat udstykning og udstykker har sørget for byggemodning af arealet, dvs. anlæg af veje, stier, fortov og gadebelysning.
Køber sørger selv for tilslutningsudgifterne til kloak samt led 2 til el, vand og eventuel naturgas, dog er er mulighed for alternativ opvarmning såfremt der bygges lavenergihus.
Kontakt
Danbolig GiveE-mail: give@danbolig.dk
Telefon:75739900
-
Jelling
-
Frihedslunden Vil man bo i de skønneste omgivelser i Jelling, tæt på Fårup Sø og golfbanen og kun få minutters gang eller cykling fra indkøb, skoler og idræt, så er Frihedslunden det oplagte valg.
Udstykningen ligger i umiddelbar forlængelse af Eskelunden og består af i alt 30 parceller i varierende størrelse – mellem 921 og 1.299 m².
Her fokuseres på energirigtige boliger, ved køb af en grund får man energirådgivning og en energiberegning med i købet.
Kontakt:
Nybolig Jelling
E-mail: 7300@nybolig.dk -
Frejas Have At bo i netop Frejas Have skal være som at bo i naturen med den skønneste udsigt - et sted for alle, hvor naturværdier og kulturhistorien beriger hverdagen.
Du får alt fra smuk natur, lokalt specialvareindkøb, offentlig transport, skoler, pasningsordninger, institutioner og let adgang til infrastruktur mv.
Fra Frejas Have grundene er der, på gå ben, blot små 5 min. gang til Skole og Gormshallen samt Rema 1000 og ca. 10 min kørsel til motorvejsnettet.
Der skal bygges 120 kvm samt carport, med udhus. Huset købes via Give Huset.
Kontakt:
Realmæglerne Boligbutikken Vejle og JellingE-mail:
7300@mailreal.dkTlf.nr.:
75727444Hjemmeside:
https://www.realmaeglerne.dk/bolig/714-1550-frejas-have-10 -
Hørupvej Vi har nu æren af at udbyde 6 byggegrunde på Hørupvej i Hørup, mellem Vejle og Jelling.
Udstykningen ligger op til et grønt område beliggende tæt ved skov, og fra Hørup er der cykelsti direkte til Jelling.
Sælger har afholdt tilslutningsudgifterne til kloak og el, mens køber selv ville skulle afholde udgiften til vand og varme.
Alle grunde har gode arealer lige fra 1034-1353 m2, som kan dække dit byggeprojekters behov.
Her får du rigtig meget for pengene, i et godt område med kort afstand til alle dagens fornødenheder.
Kontakt:
Realmæglerne BoligbutikkerneE-mail:
7300@mailreal.dkHjemmeside:
https://www.realmaeglerne.dk/bolig/714-1518-hoerupvej-1h-hoerup
-
Vejle
-
1866 kvm på Thyrasgade 38 1866 kvm ren byzone. Velegnet til et, to eller evt. tre rækkehuse. Solrig grund tæt på byens rolige område.
Adresse: Thyrasgade 38
Kontakt
Tommy Boisen
E-mail: tommy@tommytot.dk
Tlf. 40300756 -
Tirsbæk Bakker, 7120 Vejle Ø Naturskønt beliggende og med gode udsigtsforhold - ny udstykning i 7120 Vejle Ø I det eftertragtede boligområde Tirsbæk Bakker, åbnes der nu op for en ny udstykning, Julianelund. 51 unikke grunde beliggende i naturskønne omgivelser med mulighed for imponerende udsigtsforhold.
For yderligere information kontakt Home eller EDC i Vejle.
E-mail: lp@tirsbaekbakker.dk
Læs mere om grundene på http://www.tirsbaekbakker.dk
-
Gimlevej, Uhrhøj Gimlevej er beliggende på Uhrhøj, der er et populært nybyggerområde nordvest for Vejle. Uhrhøj ligger højt over havets overflade og har udsigt ned over skoven mod vest. På Gimlevej består udstykningen af 47 grunde til helårshuse på Uhrhøj. Her får I den skønneste udsigt over Vejles bakkede terræn og skoven lige i baghaven. Samtidigt er I tæt på byens liv, hvor mange kulturelle, børnevenlige eller gastronomiske oplevelser venter jer.
Kontakt:
HusCompagniet HorsensE-mail:
mho@huscompagniet.dkLæs mere om grundene her:
http://www.huscompagniet.dk/grunde/gimlevej-vejle -
Frydenlund, Vejle Øst På Frydenlund i Vejle har vi nu 34 store byggegrunde til salg. Grundene ligger i det attraktive område Bredballe, som er beliggende i det østlige Vejle. Det er et naturskønt område med masser af grønne arealer, søer og udsigt. Samtidig er der ikke langt til Vejle centrum, hvor bylivet med dets mange fristelser kan opleves. Området er stedet for dig, som ønsker plads, både omkring dig og dit hus. Her er med andre ord tale om store og attraktive parcelhusgrunde midt i den smukke natur.
Kontakt:
HusCompagniet HorsensE-mail:
mho@huscompagniet.dkLæs mere om grundene her:
http://huscompagniet.dk/grunde/frydenlund-7120-vejle-oest
-
Vesterlund
-
Thyregod og Vesterlund Store byggegrunde på 1700m2 - 3500m2 ved Bækken 9 i det naturskønne område nær Rørbæk sø, Kulsø og Tinnet Krat med Skjernå og Gudenå’ens udspring.
Vesterlund er et hyggeligt og aktivt lokalsamfund med bl.a. Beboerhus, Hundeskov, Forsamlingssted samt den efterspurgte Vesterlund Efterskole.
Grundene ligger indenfor byskiltet og der er daglig busforbindelse til og fra Vejle/Give samt skolebus til Thyregod.
Det er hurtigt at komme både til f.eks. Herning, Horsens, Vejle, Billund, Silkeborg og Brande.Der er ingen byggepligt, køber betaler tilslutningsafgifter.
Priser: fra 99.000-199.000 kr.
Kontakt:
Poul Raaballe - tlf.nr.: 40 21 36 60
eller
Henrik Raun - tlf.nr.: 20 28 72 11Se mere på hjemmesiden:
https://www.edc.dk/alle-boliger/give/7323/ved-b%C3%A6kken-9/?sagsnr=71603488
-
Ødsted
-
Kirkestien 1B, Ødsted Centralt og attraktivt beliggende parcelhusgrund - 700 kvm.
Afstand Vejle 10 km.
Afstand til sportshal, børnehave og skole 1 km.
For yderligere information kontakt:
RealMæglerne Bent & H.B. Nielsen Tlf. 75 72 33 33 Mail: vejle@mailreal.dkSe hjemmesiden:
https://www.realmaeglerne.dk/bolig/kirkestien-1b-oedsted -
Lille Mølkær, Ødsted Byggegrunde sælges i Ødsted på Lille Mølkær
Afstand Vejle 10 km.
Afstand skole og sportsfaciliteter 500 m.
Udstykningen består af i alt 74 byggegrunde på mellem 798 og 1.216 kvadratmeter
For yderligere information kontakt:
RealMæglerne Bent & H.B. Nielsen Tlf. 75 72 33 33 Mail: vejle@mailreal.dkSe hjemmesiden:
https://www.realmaeglerne.dk/bolig/lille-moelkaer-1-oedsted -
Lindagerparken 16, Ødsted Byggegrund på 1064 kvm
Afstand Vejle 10 km.
Afstand til sportshal, børnehave og skole ca. 500 m.
For yderligere information kontakt:
RealMæglerne Bent & H.B. Nielsen Tlf. 75 72 33 33 Mail: vejle@mailreal.dkSe hjemmesiden:
https://www.realmaeglerne.dk/bolig/7031380-lindagerparken-16-oedsted
-
Thyregod - Vesterlund
-
Grund i Thyregod Grunden ligger midt i Thyregod og er en grund på 1780 Kvm.
Den kan udstykkes i to grunde, eller der kan bygges 3 til 4 rækkehuse til udlejning. Adressen er Jernbanealle 1E.
Der er tidligere lavet jordbundsprøve med flot resultat.
Arkitekttegning på et hus kan medfølge (140 kvm. + 30 kvm garage).Grunden er ikke byggemodnet, så man må påregne en udgift på ca. 110.000 kr.
Pris for grunden er: 198.000 kr.
Tegninger + div. foto kan sendes til dig.Kontakt:
Jan StjerneMail:
jan@stjerne.seTelefonnr.:
61394894
-
Bredsten
-
Herman Bangs Vej 14 pragtfulde grunde udbydes på Herman Bangs Vej i Bredsten, som på nuværende tidspunkt er under udstykning.
Grundene er beliggende i et godt område i Bredsten, hvor der er kort afstand til alle hverdagens fornødenheder samt offentlig transport til bl.a. Vejle og Billund.
Grundene har udsigt over marker og det åbne landskab og man kan nyde en dejlig gåtur rundt på stisystemet.
Derudover vil der i være et grønt areal, hvor man kan tilbringe tid med familie, naboer og venner.
Der er afholdt tilslutningsafgift til kloak, vand og el.
Kontant:
Realmæglerne Boligbutikken Vejle og JellingE-mail:
7100@mailreal.dkTlf.nr.:
75727420Hjemmeside:
https://www.realmaeglerne.dk/bolig/701-4008-herman-bangs-vej-10
-
Jerlev
-
Moselunden 7, Jerlev Byggegrund 1019 kvm
Afstand Vejle 7 km.
Afstand til skole 2 km.
For yderligere information kontakt:
RealMæglerne Bent & H.B. Nielsen Tlf. 75 72 33 33 Mail: vejle@mailreal.dkSe hjemmesiden:
https://www.realmaeglerne.dk/bolig/7031353-moselunden-7-jerlev -
Horskær Mosevej, Jerlev 5 stk. Byggegrunde sælges i Jerlev på Horskær Mosevej med kik ud over landskabet og med sø som nabo.
Afstand til Vejle 7 km.Afstand til skole og sportsfaciliteter 2 km.
Grundene er fra 950 m2-1125 m2.
For yderligere information kontakt: Poul A. Andersen
tlf.nr.: 20 60 80 58
Mail: paa01@janne1.dkSe hjemmesiden:
https://www.byggegrundevejle.com/
-
Gårslev
-
Kragholmvej Der er nu to storparceller tilbage på den naturskønne udstykning Kragholmvej i Gårslev.
Grundene er på hhv. 1595m2 og 1467m2. Gårslev er beliggende midt i trekantsområdet med 15 minutters kørsel til både Vejle og Fredericia.
I Gårslev finder i både indkøbsmulighed, skole og daginstitutioner.
Kontant:
Camilla Find, DanboligE-mail:
camilla.f@danbolig.dkTlf.nr.:
75868700Hjemmeside:
https://danbolig.dk/bolig/vejle/7080/helaarsgrund/16160615173-161"
-
Egtved
-
Meget unik naturskøn udstykning Meget unik naturskøn udstykning med i alt 33 grunde, hvoraf flere er solgte.
Kom og bliv en del af "nybyggerne". Her er fred og ro. Kun 19 km. til Vejle, Kolding og Billund.
Egtvedområdet er kendt som Danmarks Harzen, fantastiske naturoplevelser, Egtved Pigen, skole til og med 9 kl. , et aktivt foreningsliv, ny multihal og masser af gode butikker. Desuden er der en ny svømmehal på vej.
Priserne er fra 345.000 - 695.000 kr.
Grundstørrelser fra 923 - 1200 m2.
Kom og bliv en del af skønne Egtved.Navn: Estate Hjort I/S
E-mail: 6040@estate.dk
Tlf.nr.: 75551066
Hjemmeside: http://www.estate.dk/soegeresultat-boliger?roadNames=vinkelg%c3%a5rdsvej+6040+Egtved</a>