I Sportgalla Hall og Fame ser du de mange vindere, vi gennem tiden har hyldet ved Sportsgalla. Alle seje sportstalenter, fantastiske frivillige, ledere, trænere og ildsjæle, der har gjort en forskel og ydet et kæmpe arbejde ude i foreningerne.

Vindere til Sportsgalla

Årstallet er det år præstationen er opnået eller indsatsen ydet - prisen er overrakt året efter.

  • Årets Sportsnavn

    2019:
    Daniel Wagner Jørgensen, Vejle IF

    2018:
    Stine Holtze Nielsen,
    Vejle Skytteforening

    2017:
    Daniel Wagner Jørgensen, Vejle IF

    2016:
    Triangle Razorbacks

    2015:
    Daniel Wagner Jørgensen, Vejle IF

    2014:
    Denise Pedersen,
    Vejle Amatørdanser Club

    2013:
    Josefine Lund, Orienteringsklubben Gorm

     

  • Vejle Idrætsråd: ”Du-gør-en-forskel-prisen”

    2019:
    Mette Egebjerg Vestergård,
    Give GIF

    2018:
    Karl Kristian Terkelsen,
    OK Gorm

    2017:
    Leif Lund,
    BK Wedala

    2016: 
    Lene Struck Borum, 
    Øster Starup Vester Nebel Idrætsforening

    2015:
    Jens Skov,
    Firehøje IF

    2015: 
    Lone Spejlborg,
    Højen GU

    2014: 
    Gerda Jørgensen,
    Give IF

    2013: 
    Erik Hansen,
    Firehøje IF

    2012:
    Per Thorsen, 
    Øster Starup Vester Nebel Idrætsforening

    2011: 
    Jørgen T. Jørgensen, 
    Smidstrup/Skærup IF

    2010:
    Erik Møbjerg Kristensen, 
    Ødsted Moo Duk KwanTaekwondo klub 

    2009: 
    Henning Sund, 
    Vejle Basketball klub

    2008: 
    John Broe Rasmussen,
    Vejle Kajakklub

    2007: 
    Bjarne Christensen, 
    Vinding Sportsforening 

     

  • Vejle Idrætsråd: "Ungeprisen"

    2019:
    Kristine Lønne,
    Vejle Svømmeklub

    2018: 
    Secilie Nissan, 
    FC GOG(Givskud og Gadbjerg)

    2017: 
    Oliver Lundgaard,
    Skibet IF

    2016: 
    Mathias Kr. Pedersen,
    Vejle Svømmeklub

    2015:
    Peter Lund,
    Vejle Boldklub

    2014:
    Camilla Bruun, 
    Vejle Taekwondoklub

    2013: 
    Mathias Lund Jensen,
    Givskud G&U

    2013:
    Sidse Trans, 
    Øster Starup Vester Nebel Idrætsforening

    2012:
    Ikke uddelt

    2011: 
    Laura Juul Johansen, 
    Øster Starup Vester Nebel Idrætsforening

    2010: 
    Jelling fS gymnastiks ungeudv.,
    Jelling FS

    2009:
    ikke uddelt

    2008: 
    Peter Kaltoft, 
    Vejle Bredballe HK

     

  • Folkeoplysningsudvalgets "Foreningslederpris"

    2019:
    Jan Nørbo Nielsen,
    KFUM Spejderne Børkop Gruppe

    2018:
    Rikke Hansen,
    Tegnbølgen

    2017: 
    Karen Margrethe From og Elmann Larsen,
    Kunstskabet

    2016: 
    5 ledere vandt samlet(Claus Kyndesen Mortensen, Kirsten Villadsen, Klaus Brok, Rasmus Seneca og Søren Hyldgaard), 
    KFUM -spejderne Ødsted-Jerlev

    2015: 
    Peter Neve Henriksen, 
    KFUM-spejderne Dalfolket

    2014: 
    Carsten Skovgaard Bernt, 
    Spejdergruppen Højen

    2013: 
    Christian Holm Rasmussen, 
    KFUM-spejderne Bredballe

  • Folkeoplysningsudvalgets "Ungelederpris"

    2019:
    Marius Bengtsen,
    KFUM-Spejderne Randbøl Gruppe

    2018:
    Kirstine Tvilling, 
    DDS-Brejning Søspejdere

    2017:
    Maja Engelbreth, 
    KFUM Spejderne Børkop

    2016:
    Niklas Spanglev, 
    DDS-Ørnbjerg Gruppen

    2015:
    Tanja Binder-Christensen, 
    KFUM-spejderne Bredballe

    2014: 
    Signe Gertz Jensen, 
    Spejdergruppen Ørnebjerg

    2013:
    Stine Hansen, 
    KFUM Spejderne Grejs/Lindved

  • EliteVejles "Talentudviklingspris"

    2019:
    Bokseklaubben BK Wedala

    2018:
    Nikolaj Primdal,
    Campus Vejle

    2017: 
    Phi Nguyen,
    Vejle Taekwondo Klub

    2016:
    Bjørn Jeppe,
    Vejle Kajakklub

    2015:
    Campus Vejle,
    Vejle Sportscollege

    2014:
    Pernille Buch,
    Orienteringsklubben Gorm

    2013:
    Joachim Lund

  • Parasportsrådets "Individuelle pris"

    2019:
    Lena Lassen Thomsen,
    Lykkeliga


    2018:
    Bente Wiggers,
    Egtved Rideklub

    2017: 
    Niels Abildsteen og Mettemia Skinnerup, 
    Autisme Gymnastikhold i Ødsted

    2016: 
    Birgit Deeken Kunneman, 
    Vejle Rideklub

    2015: 
    Erik Kjærsgaard og Gabriella Eva Larsson*

    2014: 
    Palle Petersen,
    Rolling Devils*

    *Prisen hed dengang Årets Handicap Idrætspris

  • Parasportsrådets "Organisationsspris"

    2019:
    HIVO's frivillige v. EM Kørestolsrugby

    2018: 
    El Hockey og Fitness for alle,
    Gårslev Gymnastik Forening

    2017: 
    Racerunning (Line Vacker),
    Vejle IF

    2016:
    HIVO

    2015: 
    Erik Kjærsgaard og Gabriella Eva Larsson*

    2014: 
    Palle Petersen
    Rolling Devils*

    *Prisen hed dengang ”Årets Handicap Idrætspris”

  • "Årets Stjerne" ved Vejle Amts Folkeblad, Ugeavisen Vejle og Spar Nord Vejle

    2019:
    Magnus Møller,
    Triangle Razorbacks

    2018:
    Andreas H. Hansen,
    Vejle Svømmeklub

    2017:
    Kenneth Smed, 
    Søndermarken Vejle Håndboldklub

    2016:
    Daniel Wagner Jørgensen,
    Vejle IF

    2015:
    Caroline La Cour, 
    Vejle Taekwondo Klub

  • "Mayors Choice"

    2019:
    Triangle Razorvaks - Ungdomsafdeling i triangle Razorbacks

    2018: 
    Alex Pedersen og Joachim Andersen,
    for Tour De France værtsskabet i Danmark og Vejle

    2017:
    Ruben Krog, 
    Campus Vejle (for satsning på esport)

    2016:
    Rasmus Jørgensen, 
    Mountainbike Club Vejle

    2015:
    Karsten Kjær,
    Jelling FS

    2014: 
    Rikke Laumann og Lasse Kristensen, 
    Voltigeklubben Thommysminde

    2013:
    Ivan K. Pedersen, 
    Vejle Svømmeklub TRITON

Sidst opdateret: