Her kan du se opstillede kandidatlister (partier) og opstillede kandidater til byrådsvalget i Vejle Kommune den 16. november 2021.

Der er i alt indkommet 13 kandidatlister med i alt 103 kandidater.

Liste Ø opstiller i bestemt rækkefølge (partiliste).

Listerne A, B, C, D, E, F, I, K, L, O, V og Å er sideordnet opstillet.

Opstillede kandidater

  • A. Socialdemokratiet

    • Martin Sikær
    • Søren Peschardt
    • Anne Sofie Stjernholm
    • Azra Hasanbegovic
    • Alex Vejby Nielsen
    • Birgitte Buskov
    • Martin Jensen
    • Marianne Petersen
    • Kim Jensen
    • Morten Skovlund
    • Johnny Beck
    • Henning Dam
    • Mustapha Ali El-Ahmad
    • Jannie Boye
    • Arne Poulstrup
    • Mette Ejby Pallesen
    • Bjarne Andersen
    • Gitte Hansen
    • Claus Behrendsen
    • Niels Henrik Bøggild Nielsen
    • Birgitte Mikkelsen
    • Frank Mosegaard
    • Knud R. Sørensen
    • Willy Preben Christensen
  • B. Radikale Venstre

    • Lance Luscombe
    • Torben Elsig
    • Ole Lynggaard Jørgensen
    • Lars Schubert
    • Miloud Yousfi
    • Jens Ove Holmegaard Hansen
  • C. Det Konservative Folkeparti

    • Dan Arnløv
    • Tage Schmidt
    • Amalie Thomsen
    • Gitte Eriksen
    • Michael Nørtoft Frydensbjerg
    • Isabella Kure
    • Dorte Pannicke
    • Henrik Sandholm
    • Steffen Hansen
    • Christian Fuhlendorff
    • Tim Eskesen
  • D. Nye Borgerlige

    • Rune Bønnelykke
    • Brian Øhrstrøm Hansen
    • Eva With
  • E. Liberal Borgerliste Vejle

    • Anja Daugaard
    • Søren Peder Sørensen
    • Casper Engler
  • F. SF – Socialistisk Folkeparti

    • Lone Myrhøj
    • Britta Bitsch
    • Laurits Kaae
    • Patrick Hjortshøj
    • Allan Pedersen
    • Brian Bruhn
    • Peter Wade
  • I. Liberal Alliance

    • Sten Byriel, Egtved
    • Tobias Pagh, Give
    • Carsten Grønlund, Vonge
  • K. Kristendemokraterne

    • Michael Lund Markussen, Brejning
    • Knud Hauge, Vejle
    • Christophe Ndikuriyo, Vejle
    • Bozena Antonina Rasmussen, Skibet
  • L. Danmark Først

    • Karsten Holt
  • O. Dansk Folkeparti

    • Kenneth Fredslund Petersen, Give
    • Anton Rosenstrøm Laursen, Smidstrup
    • Svend Erik Nielsen, Bredsten
    • Jørgen Otto Kongerslev, Vejle
    • Bettina Sørensen, Vejle
    • Flemming Hansen, Bredsten
  • V. Venstre, Danmarks

    • Jens Ejner Christensen
    • Lars Schmidt
    • Mads Hartlev Jansen
    • Gitte Frederiksen
    • Thyge Havgaard Bjerring
    • Gerda Haastrup Jørgensen
    • Per Olesen
    • Peder Hummelmose
    • Hans Hoffensetz
    • Niels G. Clemmensen
    • Camilla Eva Jørgensen
    • Kasper B. Mundt
    • Helene Biendzus Jensen
    • Søren Broch
    • John Bille
    • Peter G. Harboe
    • Martin Pedersen
    • Jørgen Mikkelsen
    • Christa Laursen
    • Jan Møller Nørregaard
    • Troels Overgaard
    • Michael Panayotis
  • Ø. Enhedslisten – De Rød-Grønne

    1. Lone Johansen
    2. Ole Døssing
    3. Rasmus Nyeng
    4. Mathilde Muus
    5. Sajo Bralic
    6. Helene Dreyer
    7. Tonja Simonsen
    8. Ingelise Hansen
    9. Kurt Steffensen

  • Å. Alternativet

    • Olav Bach, Bredballe
    • Lars Therkelsen, Mølholm
    • Bent Kyndesen, Husby
    • Rune Ranaivo Bjerremand, Gadbjerg

Der er indgået følgende valgforbund:

Valgforbund mellem:

  • D. Nye Borgerlige
  • E. Liberal Borgerliste Vejle
  • I. Liberal Alliance
  • K. Kristendemokraterne

Valgforbund mellem:

  • C. Det Konservative Folkeparti
  • O. Dansk Folkeparti
  • V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

Valgforbund mellem:

  • B. Radikale Venstre
  • Å. Alternativet

Valgforbund mellem:

  • F. SF – Socialistisk Folkeparti
  • Ø. Enhedslisten – De Rød–Grønne
Sidst opdateret: