start på hovedindhold

Røde Kors Nørklerne Vejle

Vi strikker til velgørende formål i et hyggeligt fællesskab - kom og vær med!

Kreative aktiviteterHele kommunenVejle by

At nørkle betyder at lave håndarbejde, og nørklerne i Vejle og Børkop strikker på livet løs for at hjælpe børn i nød overalt i verdenen, f.eks. i Cambodja, Laos, Ukraine eller senest Haiti.

Der er lige nu 18 nørklere i Vejle og 15 i Børkop. De mødes ca. tre til fire timer hver fjortende dag for at strikke – og snakke, for der hygges meget og gerne, når nørklerne samles omkring dette stykke humanitære arbejde, der er et uhyre vigtigt element i Dansk Røde Kors’ nødhjælpsarbejde.

Det er både et dybtfølt ønske om at hjælpe mennesker i nød og en stor kærlighed til strikkepinde og garn, der forener nørklerne og får dem til at holde ved, selvom en del af dem har rundet det første skarpe hjørne. Og der er altid plads til én til.


Hvornår foregår aktiviteten?

Tirsdage i lige uger kl. 10.00 - 13.30. 
Vi mødes fra september til maj.

Hvor foregår aktiviteten?

Røde Kors Vejle
Damhaven 3
7100 Vejle

Hvem er arrangør?

Røde Kors, Vejle. 

Pris

Gratis. 

Kontakt

Ginna Bertelsen
Tlf: 28342447
Mail: ginna.bertelsen@live.dk

Nanna Skovmose
Tlf. 24660206
Mail: nas.0705@hotmail.dk

Læs mere om Røde Kors Nørklerne