
PostNord Danmark Rundt 2026
PostNord Danmark Rundt, landets største og mest traditionsrige cykelløb, kommer igen til Vejle Kommune. Denne gang i den hårdeste udgave længe set.
Man kan næsten ikke sige PostNord Danmark Rundt uden at sige Vejle Kommune. Fredag den 31. juli (uge 31) kan vi for 27. gang byde nationale og internationale topcykelryttere velkommen til vores bakkede veje og smukke landskaber - og det er vi selvfølgelig stolte af.
Feltet starter årets 3. etape i Fredericia, som fra start er døbt som løbets kongeetape. I alt skal rytterne nemlig ud på 207 kilometer, der byder på knap 2.700 højdemeter, mens de undervejs skal forcere hele 29 nummererede stigninger – det højeste antal nogensinde i PostNord Danmark Rundt.
Udvalgte informationer om ruten:
- I år skal rytterne både syd-, vest- og nordfor Vejle. I området ved Grejsdalsvej vil bustrafikken være ændret i nogle timer. Følg sydtrafik.dk på dagen.
- Den inderste del af Koldingvej ved Vejle by lukkes klokken 6.00 på løbsdagen. Herefter begynder opbygningen af målområdet og sikkerheden på rundstrækningen ved Kiddesvej. Nedtagningen starter umiddelbart efter, at sidste rytter er kommet i mål ved 18-tiden og ventes færdigt senest klokken 22.00.
- Finalen køres på rundstrækningen ved Kiddesvej, Højen Skovvej og Koldingvej, som altid vil være velbesøgt af cykelentusiaster, beboere og andre, der vil have en god oplevelse. Så er spørgsmålet, om Mads Pedersen vinder etapen igen?
Du kan se hele ruten fra Fredericia til Vejle ved at trykke her.
Vi forventer at udsende breve til berørte institutioner i løbet af foråret 2026, så I kan planlægge din eventuelle færdsel til og fra berørte områder eller måske holde en cykelfest langs ruten. Beboere langs ruten, hvor længerevarende afspærringer finder sted, vil modtage en orientering i løbet af juni.
Vidste du?
- At PostNord Danmark Rundt og Danmarks Cykle Union (DCU) har lavet en aftale med Vejle Kommune om, at der skal være målby i Vejle fra 2026-2032?
- At Vejle Kommune har over 2.300 kilometer offentlig vej, som rytterne kan besøge (og som vi vedligeholder året rundt)?
- At Mads Pedersen vandt 4. etape af PostNord Danmark Rundt i 2025 på afslutningen ved Kiddesvej?
- At Vejle er den by, der har haft besøg af PostNord Danmark Rundt flest gange? I 2026 er det 27. gang.
- At løbet afvikles tidligere end de forgangne år? Allerede onsdag den 29. juli starter løbet - kun tre dage efter Tour de France.




