Data for All

I pilotprojektet Do Data – for a Greener Future, udvikler Vejle Erhverv sammen med Alexandra Instituttet en digital løsning der skal hjælpe virksomheder med at træffe bæredygtige valg baseret på data. I Vejle står vi sammen, om erhvervslivet og om klimaet.

ErhvervKlima, natur og miljøHele kommunenIgangværende

Et datainitiativ i praksis, udviklet med lokal forankring og open source-teknologi, som styrker både erhvervslivets grønne beslutninger og kommunens klimastyring.

Opdateret 3. oktober 2025

Vil din virksomhed være med til at bidrage til udviklingen af Do Data - for a Greener future?

- og bruger I Klimakompasset?

Så kan I bidrage ved at dele jeres data herfra med udviklerne fra Alexandra Instituttet, og derved være med til at påvirke udformningen af Do Data løsningen. Se hvordan I eksporterer data i Klimakompassets Trin for trin guide side 44. Filen sendes til gital@vejle.dk
Vælger I at deltage ved at dele data, bedes I udfylde samtykkeerklæringen. I kan også deltage ved at udfylde dette spørgeskema, der kan besvares anonymt.

Data for All er et europæisk Interreg North Sea Region-projekt med deltagelse af 19 partnere fra syv forskellige lande. Projektets hovedformål er at udvikle bæredygtig datadreven offentlig servicelevering til gavn for både borgere og virksomheder.

I Do Data – for a Greener Future, der udgør Vejle Kommunes pilotprojekt i Data for All, arbejder Vejle Erhverv på at fremme den grønne omstilling. Dette sker gennem udviklingen af en digital infrastruktur og et visualiseringsværktøj, der ved hjælp af data – herunder åbne data – skal støtte virksomheder i at træffe bæredygtige beslutninger.

Da klimahandlinger i stor udstrækning sker i virksomhederne, er det et centralt mål for Vejle Erhverv at inddrage det lokale erhvervsliv i udviklingen af løsningen. I Vejle handler det ikke kun om at være Fælles om Erhvervslivet, men også om at være Fælles om Klimaet.

Viden og muligheder for erhvervslivet

Kontakt