
Landbrug og dyrehold
Få overblik over tilladelser og regler for vandindvinding, kornsiloer, gyllebeholdere og ændringer i dit landbrug.

Vanding
Har du brug for tilladelse til at indvinde mere vand? Skal du have en ny tilladelse til markvanding eller vanding af dyr? Eller skal du indberette vandmængder, så er det her.

Kornsilo på landbrug
Vil du søge om tilladelse til en kornsilo eller en stålsilo på dit landbrug uden eller med et mindre dyrehold?

Erklæring om gyllebeholdere der tages ud af drift
En gyllebeholder kræver ikke en byggetilladelse til nedrivningen, men er beholderen benyttet til opbevaring af husdyrgødning eller lignende, skal vi have besked, så den kan slettes fra tilsynslisten.

Vil du ændre på noget ved dit landbrug?
Her kan du anmelde udvidelser eller ændringer i dit landbrug

Vil du ændre din drift i et Natura 2000-område?
Hvis du ejer jord i et Natura 2000-område, og du vil ændre driften eller lave bestemte aktiviteter på din jord eller i din skov, skal du huske først at anmelde det.

Vil du ændre på natur, diger eller fortidsminder?
Diger, fortidsminder og områder med natur kan være beskyttede. Hvis du vil ændre på beskyttet natur, et beskyttet dige eller et beskyttet fortidsminde, skal du søge om tilladelse til det.